Lyckat elevutbyte med Frankrike – nu väntar Serbien
Affärsgymnasiet Västerås har nyligen haft besök av elever och lärare från skolans franska partners inom Erasmus+.
Elevutbytet var en så kallad Student Group Mobility, och veckan handlade om att lära av varandra, utbyta erfarenheter och upptäcka nya perspektiv. De svenska och franska eleverna fördjupade sig i franska revolutionen och i relationerna mellan Sverige och Frankrike, samt arbetade med självledarskap och en survival guide för tonåringar. Kultur, språk och interkulturell förståelse var också en viktig del av veckan.

Gäster och värdar i Västerås
Grupperna gjorde även en heldagsutflykt till Stockholm, där de besökte Naturhistoriska riksmuseet. Veckan präglades av gemenskap och kunskapsutbyte, och elever och lärare från båda länder har varit nöjda med besöket.
Möten som detta stärker skolans internationella relationer och ger eleverna värdefulla erfarenheter för framtiden.
– När elever möter jämnåriga från ett annat land händer något. De prövar ett annat språk, tänker nytt och ser sin egen vardag utifrån. Det är i de mötena man växer, både som person och som studerande, säger Catarina Altblom, rektor på Affärsgymnasiet Västerås.

Nästa steg: Serbien
När UHR presenterade årets Erasmus+-bidrag var Affärsgymnasiet Västerås ett av exemplen som lyftes fram i pressmeddelandet. För att möta utmaningar kring mångfald, inkludering och gemensamma värderingar i flerspråkiga och
mångkulturella klassrum ska skolan samarbeta med en skola i Serbien,
dit både elever och lärare ska resa på utbyte. Utöver elevutbytet planerar skolan även för jobbskuggning, där lärarna får följa kollegor i deras arbete. Fokus kommer bland annat att ligga på undervisning och pedagogiska metoder, europeiska värderingar, hållbar utveckling och globalt medborgarskap.
– Det är ett fint kvitto att UHR lyfter fram oss. Ett utbyte med Serbien ger både elever och lärare chansen att se hur andra arbetar med samma frågor som vi, säger Catarina Altblom
Pressmeddelande från UHR: Svenska utbildningar får 956 miljoner för internationella utbyten
Gamla stan i Stockholm är alltid värt ett besök.


