Vi använder cookies för att förbättra besöksupplevelsen och anpassa vårt innehåll. Genom att fortsätta godkänner du detta. Läs mer.
To top icon
Nyheter

10 nya priser till Affärsgymnasiet

Affärsgymnasiet Gävle vann tio priser i årets regionala UF-mässa. Efter hård konkurrens fick eleverna kliva upp på pallen i en rad kategorier. – Det är ett kvitto på deras fantastiska arbete, säger rektor Joacim Swedén.

Den 27 mars tävlade UF-företag från hela Gävleborgs län. Den årliga regionala mässan i Ung Företagsamhet utsåg de bästa eleverna från alla skolor inom upptagningsområdet. Organisationen Ung Företagsamhet delade tillsammans med sina samarbetspartners ut priser i en mängd tävlingskategorier.
 
Affärsgymnasiet kammade hem hela tio priser i de olika tävlingarna. Totalt belönades eleverna med fyra förstaplatser, fyra andraplatser och två tredjeplatser. De tog förstaplatserna i kategorierna Årets affärsplan, Årets monter, Årets unga ledare och Årets ekologiskt hållbara.

Vinnarna i den sistnämnda kategorin, Två vänner UF, kröntes även med en prestigefylld plats till SM, som går i slutet av maj. Skolan har redan ett pris från årets SM-tävlingar. Kategorin Årets webshop avgjordes nämligen för några månader sedan och där plockade Biismart UF hem en andraplats.
 
– Vi är oerhört stolta över våra elever. Det är ett härligt kvitto på allt fantastiskt jobb de genomfört under året, säger rektor Joacim Swedén.

Här är listan över Affärsgymnasiet Gävles priser:

Förstaplatser:
Årets affärsplan: Smalltown UF – Siri Persson, Ellen Hederström, Saga Eriksson.
Årets monter: Vin'yl UF – Alice vestlund.
Årets unga ledare: Tilde Isaksson – Metanoia UF.
Årets ekologiskt hållbara: Två vänner UF – Ida Valleräng och Alice Erlandsson.
 
Andraplatser:
Årets monter: Biismart UF – Moa Larssen, Elsa Westlund och Egil Bergström.
Årets tjänst: Bilflipp UF – Willy Forslund.
Årets socialt hållbara: Metanoia UF – Tilde Isaksson, Laven Ali och Owen Kangleas.
Årets ekologiskt hållbara:  Biismart UF – Moa Larssen, Elsa Westlund och Egil Bergström.
 
Tredjeplatser:
Årets unga ledare: Moa Larssen – Biismart UF.
Årets hantverk: Malmborgs UF – Sebastian Malmborg

Bild som hör till artikeln
Artin tar examen från Thoren Business School med allra högsta betyg. Toppeleven driver dessutom ett företag som vill stötta elever till bättre pluggande. – Det är viktigt att ha ett mål med gymnasiet, tipsar han. ‍
March 5, 2024
av 
Redaktionen